Допомога підлітку при депресії. Підліткова депресія є серйозною проблемою психічного здоров’я, яка потребує уважного ставлення та розуміння з боку батьків та опікунів. Вона може виявлятися різними способами та мати довгострокові наслідки для емоційного та соціального розвитку підлітка.
Якщо у вас вдома є підліток, ви, ймовірно, знайомі з мовчанням або нечіткими відповідями, коли ви намагаєтеся розмовляти. Схильністю спати цілий день, якщо ви не втрутитесь. І надання переваги телефону та комп’ютеру, а не спілкуванню віч-на-віч з близькими.
Така поведінка досить характерна для більшості підлітків. Але вона також може бути ознакою депресії. Різкі зміни в їхньому настрої можуть змусити вас задуматися. Чи вони пов’язані з проблемами психічного здоров’я, чи “вони просто підлітки”.
Розпізнавання симптомів депресії у підлітків
Симптоми депресії у підлітків часто включають:
- незвичайну дратівливість
- гнівні спалахи
- втому, відсутність енергії та млявість
- болі або проблеми зі шлунком
- менший інтерес до своєї звичайної діяльності
- менший інтерес до проведення часу з друзями чи родиною
- зниження оцінок або відсутність інтересу до школи
- розмови про смерть або самогубство
Якщо ви помічаєте ці ознаки в більшості днів протягом більше тижня або двох, ваша дитина може мати депресію.
Допомога підлітку при депресії - як батьки можуть допомогти
Запитуйте (і продовжуйте запитувати)
Почніть із пошуку тихого приватного часу для розмови. Це може допомогти підійти до теми лише з одним із батьків. Оскільки зіткнення з двома батьками одночасно може пригнічити вашу дитину або створити атмосферу конфронтації.
Поясніть поведінку, яка вас турбує:
• «Мені цікаво, чому ти останнім часом мало проводиш часу з друзями».
• «Я хвилююся, тому що ти спиш набагато більше, ніж зазвичай».
• «Я помітив, що ти так швидко злишся в ці дні».
• «Мене хвилює, тому що ти останнім часом не дуже старався в навчанні».
Потім додайте відкриті запитання:
• «Що сталося, що змінило твою думку про твоїх друзів?»
• «Ти можеш пояснити, що тебе турбує?»
• «Що змушує тебе так себе почувати?»
• «Ти думаєш про смерть чи загибель?»
Пам’ятайте, що думка про те, що запитання про самогубство дасть комусь ідею, це лише міф. Якщо розпитати дитину про суїцидальні думки, то легше буде отримати належну підтримку.
Абсолютно нормально відчувати страх і хотіти негайно доставити дітей до психіатра. Однак якщо ви спершу змусите їх поговорити, ви зможете краще зрозуміти, що відбувається.
Якщо підліток не відкриваються з першого разу, коли ви запитуєте, продовжуйте запитувати. Якщо він, здається, не бажає говорити про депресію, нагадайте їм, що це поширений стан психічного здоров’я, а не вибір, особиста невдача чи щось, що вони можуть контролювати самостійно.
Будьте готові слухати
Коли вони почнуть відкриватися, використовуйте активне слухання, щоб допомогти їм відчути себе почутими. Завершіть те, що ви робите — роботу, приготування їжі чи підготовку інших дітей до сну — як тільки зможете. І намагайтеся не пропускати цей момент.
Іноді депресія змушує людей відчувати, ніби вони обтяжують близьких. Це означає, що вони можуть сприйняти: «Всього 5 хвилин!», як відмову, та не наважитися знову «турбувати».
Якщо ви не можете припинити те, що ви робите, знайдіть хвилинку, щоб пояснити. «Я хочу приділити тобі всю свою увагу, але спочатку мені потрібно подбати про це. Я закінчу приблизно через 45 хвилин, а потім зможу повністю зосередитися на тобі».
Коли прийшов час поговорити:
- Приділіть їм всю свою увагу.
- Не намагайтесь переривати, закінчувати речення або заповнювати паузи. Дозвольте їм поділитися своїм часом, навіть якщо їм знадобиться деякий час, щоб вимовити слова.
- Зосередьтеся на їхніх словах, а не на тому, що ви хочете їм сказати.
- Підсумуйте те, що вони сказали, щоб переконатися, що ви зрозуміли. «Схоже, ти сумуєш і відчуваєш безнадійність у житті. І ти не можеш знайти в собі енергії, щоб щось зробити. Це так?”
- Якщо ви не впевнені, що їх слова означають, попросіть роз’яснення.
Ви можете не розуміти, що саме вони відчувають. Але уникайте применшення чи недооцінення їхнього болю, кажучи такі речі, як:
- «О, це не така вже й велика справа».
- «Кожен іноді так відчуває».
- «Коли я був підлітком, я весь час був примхливим, але я виріс з цього».
Натомість пропонуйте співчуття та підтвердження:
- «Я бачу, як тебе переповнюють ці думки».
- «Це звучить болісно, але ти не самотній. Я тут, щоб підтримати тебе».
- «Я уявляю, що весь час відчуваючи смуток, ти повинен відчувати себе виснаженим. Ти проходиш через стільки всього».
Допоможіть їм отримати підтримку
Хоча ваше співчуття та керівництво можуть мати велике значення для вашої дитини, професійна підтримка зазвичай є найкращим способом полегшити симптоми.
Якщо спочатку вони опираються ідеї терапії, розмова зі шкільним консультантом, сімейним педіатром або улюбленим учителем може допомогти їм легше сприйняти цю ідею. Вони можуть бути більш готовими розглянути терапію, коли інші дорослі, яким вони довіряють, заохочують їх звернутися.
Обговорення того, що відбувається під час терапії, також може допомогти демістифікувати процес.
Якщо вони, здається, стурбовані тим, що їх госпіталізують або змусять приймати ліки, поясніть, що терапевт прислухається до їхніх думок. Він запропонує підтримку без засудження та допоможе їм знайти способи почуватися краще.
Ви також можете пояснити, що, незважаючи на те, що ліки можуть допомогти полегшити важкі симптоми, вони також мають інші варіанти лікування.
Зробіть зміни всією сім'єю
Зміна способу життя може мати велику користь для лікування симптомів депресії. Ці зміни можуть включати:
- більше фізичної активності
- регулярне поживне харчування
- багато сонця
- виділений час сну
- нічна процедура розслаблення
- участь у ретритах
Впровадження цих змін у розпорядок дня вашої сім’ї може покращити добробут кожного, не виділяючи їх окремо. Як додатковий бонус, нові звички можуть збільшити час, проведений сім’єю, допомагаючи вашому підлітку відчувати більше зв’язку та підтримки.
Заохочуйте стосунки підтримки
Підтримуючи важливі дружні стосунки, ваш підліток може продовжувати відчувати соціальну причетність, навіть коли йому важко.
Подумайте про тимчасове послаблення ваших звичайних правил спілкування. Наприклад, якщо ви зазвичай не дозволяєте ночувати або пізно зустрічатися в школі, ви можете зробити деякі винятки, доки симптоми не покращаться.
Ви завжди можете витратити час на шкільну роботу або допомогти з вечерею як умову ночівлі.
Варто також заохочувати їх спробувати нову діяльність чи хобі, як-от уроки гри на гітарі, заняття мистецтвом чи спорт. Волонтерство та інші прояви доброти, наприклад, допомога сусідам, також можуть допомогти полегшити відчуття депресії.
Допомога підлітку при депресії - чого слід уникати
Критика і покарання
У звичайних обставинах ви можете відреагувати на нескладені іспити та невиконане домашнє завдання заборонами: обмеженням часу перегляду телепередач або відбиранням телефону.
Депресія не є «вільним проходом» для неправильної поведінки. Але важливо відокремити наслідки депресії від фактичних неправильних дій. Якщо забрати у них телефон – основний спосіб спілкування з друзями – це може погіршити ситуацію.
Замість цього:
- Дайте їм зрозуміти, що ви розумієте, що їм важко, і заохочуйте їх продовжувати намагатися. Як альтернативу часу за екраном ви можете запропонувати їм запросити друга вчитися, грати в ігри або разом виходити на вулицю.
- Працюйте разом, щоб знайти рішення. Ви можете сказати: «Я знаю, що важко встигати за домашніми справами, коли ти почуваєшся таким. Як ти думаєш, з чим ти можеш впоратися зараз?»
- Нагадуйте їм, що ви любите, і підтримуйте їх, незважаючи ні на що.
Оцінка поведінки, що завдає собі шкоди
Це може бути дуже засмутити, коли ви дізнаєтеся, що ваш підліток почав різатися або травмувати себе іншим способом. Хоча самоушкодження ніколи не слід ігнорувати, це не означає автоматично, що ваша дитина думає про самогубство.
Вашим першим інстинктом може бути обшук її кімнати та викидання інструментів для самоушкодження, перевірка її тіла щодня або постійне утримання у своєму полі зору. Але такі реакції часто лише соромлять вашу дитину та відганяють її.
Співчутлива відповідь без засуджень завжди корисніша:
- Запитайте: «Чи можеш ти розповісти мені більше про почуття, які викликають бажання завдати собі шкоди?»
- Скажіть: «Я бачу, що тобі дуже боляче. Але я хвилююся за твою безпеку. Чи могли б ми поговорити про якісь альтернативні речі, які можна спробувати, які можуть допомогти?»
Приймати речі особисто
Ваша дитина може не завжди хотіти говорити про свої почуття або ділитися прогресом, якого досягає в терапії. Звичайно, ви хочете знати, що їй стає краще. Але підштовхування не допоможе їм почуватися комфортніше, відкриваючись.
Важливо знати про будь-які побічні ефекти лікування або повторювані тривожні думки. В іншому випадку нагадуйте їм, що ви поруч, коли вони будуть готові поговорити. І дайте їм можливість поділитися своїм часом.
Зміцнення психічного здоров'я та профілактика
Підтримка підлітка з депресією потребує комплексного підходу, включаючи увагу до фізичного та емоційного благополуччя. А також професійне лікування для зміцнення психічного здоров’я та профілактики рецидивів. З правильною підтримкою та керівництвом підлітки можуть успішно подолати депресію та рухатися до здорового та щасливого майбутнього.
Зміни своє життя
Знайдіть свій внутрішній світ та щастя
Розуміння генералізованого тривожного розладу: основи та факти
У цьому розділі ми вивчаємо теорію та природу виникнення генералізованого тривожного розладу (ГТР). Розбираємо його основні симптоми та реакції на них. Ви дізнаєтеся про прояви, причини та наслідки ГТР. А також вплив цього стану на повсякденне життя людини. Обговоримо, як правильно розпізнати цей тип тривожності та які підходи до лікування можуть бути найефективнішими.
Психотерапія соціальної фобії
Психотерапія соціальної фобії у когнітивно-поведінковій терапії (КПТ) – це ефективний підхід для лікування соціальної фобії. У КПТ для соціальної фобії клієнти навчаються розпізнавати та розуміти свої негативні думки та переживання. Ті, що викликають їх анксіозні реакції у суспільних ситуаціях.
Психотерапія депресії
Психотерапія депресії – це процес лікування, спрямований на зменшення симптомів депресії та поліпшення психічного та емоційного стану пацієнта за допомогою спеціалізованих методів та технік.
Психологічний Ретрит Step.to.Self
Психологічний ретрит Step.to.Self (9-15 травня 2024 року, Паліурі, Греція) – це невеликий період відступу від звичайного життя. Щоб знайти спокій, гармонію, зрозуміти себе краще і знайти внутрішній баланс.
Розклад ретриту Step.to.Self влаштований таким чином, щоб у людини була можливість розширити свої знання про себе та світ навколо. У груповій терапії – звернути увагу як влаштована взаємодія із соціальним оточенням та час для себе, щоб була можливість зосередитися на своїх почуттях, емоціях та думках.
Психологічна допомога при депресії: методи та ефективність
У цьому розділі досліджуємо різноманітні методи психологічної допомоги при депресії. Оцінюємо їх ефективність. Обговорюємо як традиційні підходи, і інноваційні техніки. Аналізуємо переваги та обмеження. Ви дізнаєтеся про різні види терапії, їх підходи до лікування депресії. А також які фактори слід враховувати при виборі відповідного методу лікування для досягнення кращих результатів.
Перша допомога при депресії: що робити у критичні моменти
Які дії можна вжити у моменти виникнення депресії? Для полегшення симптомів та запобігання погіршенню стану. Обговорюємо важливі кроки першої допомоги. Включаючи способи швидкого реагування, підтримку з боку близьких та професійну допомогу. Ви дізнаєтеся про те, як підготуватися до таких ситуацій та які стратегії самодопомоги можуть бути ефективними.