Самодопомога при панічній атаці

Панічні атаки – це не жарт. Під час нападу паніки , ви можете буквально відчути, що ось-ось помрете. Це тому, що не тільки однією з класичних ознак панічної атаки є відчуття приреченості, але й такі фізичні симптоми, як задишка, запаморочення, нудота та біль у грудях, можуть бути дуже схожими на симптоми серцевого нападу.
Усе це може бути надзвичайно жахливим, якщо ви не знаєте, що відбувається. Ось чому так багато людей йдуть до кімнати невідкладної допомоги під час нападу паніки.
Але хороша новина полягає в тому, що чим більше ви дізнаєтеся про панічні атаки, тим менш страшними вони стають. Ось кілька способів протистояти цьому мисленню, спричиненому тривогою.

1. Перейдіть у тихе місце

Напади паніки можуть статися тоді, коли ми найменше їх очікуємо. Іноді вони можуть статися в не ідеальних ситуаціях. Коли ви перебуваєте в центрі нападу паніки, останнє, що вам потрібно, це більше подразників.
Якщо можливо, перейдіть у тихіше місце, де ви можете зосередитися на техніках релаксації. Це не означає повністю уникати ситуацій. Це означає дати собі час, щоб перегрупуватися перед поверненням. Це може бути так само просто, як зайти у ванну кімнату на кілька хвилин, щоб зробити глибокий вдих.

2. Візуалізуйте щось мирне

Ви коли-небудь чули, як хтось каже, що подумки йде до свого щасливого місця? Насправді це може допомогти уявити образ або уявити себе в спокійній обстановці.
Парасимпатична нервова система – це частина вашої нервової системи , яка допомагає тілу відпочивати та перетравлюватися після переживання реакції «борись або втечі», як-от відчуття, викликане нападом паніки. Якщо ви підключитесь до цього процесу, ви зможете позбутися від страхуючого відчуття втрати контролю.

3. Використовуйте прогресивне розслаблення м'язів

Лікарі рекомендують спробувати прогресивне розслаблення м’язів, яке, за її словами, в основному передбачає напруження та розслаблення м’язів однієї групи м’язів за раз. Наприклад, ви можете напружити пальці ніг, затриматися на кілька секунд, а потім відпустити.
Ця техніка допомагає вам зосередитися на різних групах м’язів і відрізнити відчуття м’язів у напруженому стані від розслаблених. Це змушує вас усвідомлювати, що відчуває ваше тіло в даний момент.

4. Знайте свій фізичний стан здоров'я

Знаючи більше про своє фізичне здоров’я, ви зможете краще відрізнити симптоми панічної атаки від ознак захворювання. Регулярні огляди у лікаря допоможуть вам виключити інші захворювання, які можуть викликати тривогу.
Подумайте про конкретні симптоми, які ви відчуваєте. Чи часто це відбувається під час нападу паніки? Перегляньте логіку в голові або скажіть її вголос.

5. Нагадайте собі, що це мине

Панічні атаки зазвичай тривають лише кілька хвилин, хоча зараз вони можуть відчуватися набагато довше. Скажіть собі, що у вас напад паніки, і це нормально. Вам не потрібно намагатися це контролювати. Просто знання того, що відбувається, може допомогти цьому почуттю приреченості втратити частину своєї сили.

6. Практикуйте здорові звички

Окрім наведених вище порад, є здорові звички, які ви можете включити у свій спосіб життя, які також можуть допомогти зменшити тривогу та панічні атаки.
Дослідження показують, що регулярні аеробні вправи, такі як біг, їзда на велосипеді або інші кардіотренування середньої та високої інтенсивності, можуть справді зменшити симптоми тривоги. Алкоголь, сигарети та кофеїн також можуть бути тригерами. Виключення їх зі свого способу життя може зменшити напади паніки.
Якщо панічні атаки заважають вам жити тим життям, яким ви хочете, не бійтеся просити про допомогу. Терапевт зможе допомогти вам визначити тригери та дасть вам інструменти для запобігання та боротьби з майбутніми атаками.

7. Використовуйте вправи для керування панічними атаками

Збільшення жаху

Вправа 1. «Збільшення жаху». Якщо ви змушені обмежувати себе і протягом деякого часу не ходите у великий магазин через те, що боїтеся відчути сильну тривогу, залишитися одному серед незнайомих людей, без допомоги при страху, що наростає, і при нападі панічної атаки, то спробуйте виконувати цю вправу. збільшувати свій жах.

У спокійній домашній обстановці подумки намалюйте собі картину вашого близького майбутнього, коли ви взагалі не зможете виходити з квартири, страхи опанують всі сфери вашого життя і підкорять собі вашу волю. Уявіть, що ви залишитеся на самоті, і ніхто не зможе допомогти вам в момент нападу панічної атаки.

Зображуйте у своїй свідомості найстрашніші картини, ускладнюйте страхи. Спостерігайте свої найсильніші страхи, розкладіть їх на складові, відчуйте їх вплив на ваш фізичний стан. Виконуйте такі тренування часто, навчіться «дивитися в очі» своїм сильним страхам, керувати ними, і вони зникнуть із вашої свідомості.

Прийняття турботи

Вправа 2. “Прийняття турботи”. Намагайтеся займатися своїми справами самостійно, не шукайте допомоги та підтримки в оточуючих, коли страшно, що панічна атака може статися будь-де. Беріть на себе турботу про інших, готуйте вечері кілька разів на тиждень, доглядайте близьких людей, дбайте про своїх дітей.

На час відновлення вашого психічного здоров’я зробіть турботу про близьку людину однією з цілей свого життя. Якщо ви самотні або часто залишаєтеся вдома, заведіть собі домашню тварину. З ним потрібно буде гуляти кілька разів на день, годувати, водити до ветеринара, це збільшить вашу активність та розширить межі ваших можливостей. Думайте не про страхи і можливі проблеми, а починайте допомагати і піклуватися про членів вашої родини, дітей, улюбленого вихованця.

Посилення бажань

Вправа 3. “Посилення бажань”. Почавши готувати вечері для членів своєї сім’ї, ви незабаром помітите, що вам потрібні різні продукти, їх запаси постійно зменшуються. Якоїсь миті вам захочеться сходити в магазин. Збільште свої бажання та накопичуйте їх протягом кількох тижнів.

Нехай вам почне снитися похід у магазин, як ви повільно ходите рядами і вибирайте продукти, отримуєте задоволення та радість від процесу покупки продуктів. Спостерігайте за своїми бажаннями. Поява бажання зробити те, що ви не могли протягом тривалого часу – половина шляху до вільного життя на подоланні панічного розладу.

Розширення зони комфорту

Вправа 4. “Розширення зони комфорту”. Намагайтеся різко не виходити із зони вашого комфорту (квартири, кухні, кімнати тощо), а розширювати її поступово. ви боїтеся опинитися на самоті на відкритій місцевості. Починайте з того, що освойте шлях від будинку до меж парку. Ви пройшли маршрут і нічого не сталося? Тепер цей маршрут входить до вашої зони комфорту.

Цю вправу можна використовувати для навчання відвідуванню великого магазину та інших місць. Ходіть щоразу далі, подовжуйте свій маршрут. Якщо вас охопила паніка, то поверніться додому. Відкати можливі, і це нормально. Продовжуйте тренування наступного дня.

Від меншого до більшого

Вправа 5. «Від меншого до більшого». Ви вирішили «навчити» себе спокійно та впевнено ходити магазинами. Бажання стало досить великим та добре усвідомленим. Починайте навчання в той момент, коли ви перебуваєте в позитивному емоційному стані, стреси та конфлікти не відбувалися найближчим часом.

Починайте з малого. Сходіть у невеликий магазин біля будинку. Звикніть до нього кілька разів та розширте свою зону комфорту. Виберіть кілька невеликих магазинів неподалік вашого будинку і ходите в них часто. Але асортимент продуктів і товарів у них все ж таки не такий великий і досить одноманітний. Почніть збільшувати розміри магазинів поступово. Звикайте до них та отримуйте задоволення від своїх можливостей.

Незримий супровід

Вправа 6. «Незримий супровід». Якщо ви вже можете ходити у великий магазин або в парк, але поки вам потрібен супровід близької людини, якій можна довіряти, застосуйте цю вправу. Ваша близька людина повинна знати про ваш стан, надавати допомогу та підтримку, запобігати розвитку тривожності та знижувати ваше психоемоційне навантаження у некомфортних місцях. Спробуйте домовитися з ним про незримий супровід.

Нехай ця людина спостерігає за тим, як ви ходите магазином або гуляєте в парку. Він може йти за вами на досить велику відстань або стежити з однієї точки. Ви відчуватимете його присутність та участь, але при цьому переміщатиметеся без супроводу та самостійно.

Супутні дії

Вправа 7. «Супутні дії». Вибравши стратегію позбавлення від нападів панічних атак та підвищеної тривожності, спробуйте розпланувати свій час, розставити важливі справи та намітити просування у напрямку одужання.

Ваша внутрішня робота над собою та застосування технік для подолання панічних атак повинні супроводжуватись: фізичними впливами – масажем, мануальною терапією, фізичними вправами, плаванням тощо; медикаментозним лікуванням, підібраним невропатологом та психіатром; зустрічами із психотерапевтом; застосування різних психологічних технік зниження рівня стресу.

Сходинки

Вправа 8. «Сходинки». Якщо ви відчуваєте нервову напругу в певних місцях (у магазинах, на вулиці, в банках, у поліклініках тощо), почніть туди частіше ходити. Вибудуйте собі статечну програму психологічних тренувань. Розділіть весь маршрут на кілька сходинок: зайти в магазин, пройтися залом і вибрати продукти, підійти до кас, постояти в черзі, викласти на стрічку каси і оплатити товари, зібрати їх у пакет і піти з магазину.

Починайте долати цей маршрут, з кожним разом додаючи нове місце. Ви можете вписати етапи маршруту собі в блокнот або аркуш паперу та ставити собі оцінки за подолання щаблів. Якщо у вас не виходить перейти на новий щабель або пройти вже знайомі етапи, то не засмучуєтеся.

Крім цих вправ з психологічної самодопомоги, багато психотерапевтів і психологів пропонують свої методики та підходи до подолання стану панічних атак. Деякі з них наводяться далі:

  • Залишатися на одному місці і шукати якусь допомогу (медичну, від близьких та незнайомих людей та ін.). Приступ панічної атаки небезпечний життя, швидко протікає протягом 15-20 хвилин. Не звільняйте себе від відповідальності, не шукайте уваги чи розуміння з боку оточуючих, не йдіть раніше з роботи або з навчального закладу, продовжуйте свою поїздку. Таким чином, ви уникнете закріплення уникаючої поведінки та фобії.
  • При зверненні до лікарів та встановлення діагнозу панічного розладу не вимагайте проведення подальших обстежень, призначень нових консультацій. Вам може здатися, що лікар не виявив належної уваги і не розібрався у вашому стані. Це прояви вашої внутрішньої тривоги, недовірливості та іпохондрії.
  • Намагайтеся “дивитися страху в очі”. Проводьте тренування і щодня викликайте відчуття нападу панічної атаки та страху. Ви можете викликати певні психофізичні симптоми такого нападу, але повністю відновити свій стан у процесі нападу не вдасться. Чим частіше ви будете уявним зусиллям викликати у себе напади панічних атак і тренувати свою нервову систему, тим слабше і рідше стануть реальні напади. Ви перестанете боятися, а страх це головна причина панічних атак.

Представлені вище методи повинні застосовуватися в рамках психологічного супроводу та допомоги пацієнтам із симптомами панічних атак. Вони можуть бути рекомендовані пацієнту як окремі етапи психологічної самодопомоги або застосовуватися в комплексі для регуляції психофізичного та емоційного стану людини.

Ці методи, представлені у вигляді окремих вправ, можуть використовуватися для подолання соціальних обмежень (утруднень із відвідуванням громадських місць та заходів, неприємних відчуттів від перебування у вільному чи замкнутому просторі, при зниженні рівня контактів з іншими людьми тощо), а також для формування здорового сприйняття та розуміння сутності панічного розладу та його симптомів.

Зміни своє життя

Знайдіть свій внутрішній світ та щастя

Тривожний розлад
admin

Розуміння генералізованого тривожного розладу: основи та факти

У цьому розділі ми вивчаємо теорію та природу виникнення генералізованого тривожного розладу (ГТР). Розбираємо його основні симптоми та реакції на них. Ви дізнаєтеся про прояви, причини та наслідки ГТР. А також вплив цього стану на повсякденне життя людини. Обговоримо, як правильно розпізнати цей тип тривожності та які підходи до лікування можуть бути найефективнішими.

Читати далі »
Послуги психотерапевта у випадку соціальної фобії
Послуги онлайн
admin

Психотерапія соціальної фобії

Психотерапія соціальної фобії у когнітивно-поведінковій терапії (КПТ) – це ефективний підхід для лікування соціальної фобії. У КПТ для соціальної фобії клієнти навчаються розпізнавати та розуміти свої негативні думки та переживання. Ті, що викликають їх анксіозні реакції у суспільних ситуаціях.

Читати далі »
Психотерапія депресії
Послуги онлайн
admin

Психотерапія депресії

Психотерапія депресії – це процес лікування, спрямований на зменшення симптомів депресії та поліпшення психічного та емоційного стану пацієнта за допомогою спеціалізованих методів та технік.

Читати далі »
Психологический ретрит Step.To.Self (Греция)
Заходи
admin

Психологічний Ретрит Step.to.Self

Психологічний ретрит Step.to.Self (9-15 травня 2024 року, Паліурі, Греція) – це невеликий період відступу від звичайного життя. Щоб знайти спокій, гармонію, зрозуміти себе краще і знайти внутрішній баланс.
Розклад ретриту Step.to.Self влаштований таким чином, щоб у людини була можливість розширити свої знання про себе та світ навколо. У груповій терапії – звернути увагу як влаштована взаємодія із соціальним оточенням та час для себе, щоб була можливість зосередитися на своїх почуттях, емоціях та думках.

Читати далі »
Депресія
admin

Психологічна допомога при депресії: методи та ефективність

У цьому розділі досліджуємо різноманітні методи психологічної допомоги при депресії. Оцінюємо їх ефективність. Обговорюємо як традиційні підходи, і інноваційні техніки. Аналізуємо переваги та обмеження. Ви дізнаєтеся про різні види терапії, їх підходи до лікування депресії. А також які фактори слід враховувати при виборі відповідного методу лікування для досягнення кращих результатів.

Читати далі »
Депресія
Депресія
admin

Перша допомога при депресії: що робити у критичні моменти

Які дії можна вжити у моменти виникнення депресії? Для полегшення симптомів та запобігання погіршенню стану. Обговорюємо важливі кроки першої допомоги. Включаючи способи швидкого реагування, підтримку з боку близьких та професійну допомогу. Ви дізнаєтеся про те, як підготуватися до таких ситуацій та які стратегії самодопомоги можуть бути ефективними.

Читати далі »
Для заповнення цієї форми увімкніть JavaScript у браузері.
Як до Вас звертатися?
+ xxx xx xxx xx xx
Зазначте, як зручніше зв'язатися - Telegram, Viber, WhatsApp.
Ви можете описати проблему, яку треба вирішити або вказати психотерапевта, який може допомогти. Але це не обов'язково.